Wiadomości branżowe

Międzynarodowy turniej budowy robotów FIRST LEGO League na Politechnice Gdańskiej

Młodzi konstruktorzy – w wieku od 10 do 16 lat – budować będą z klocków roboty. Druga w Polsce edycja międzynarodowego turnieju budowy robotów FIRST LEGO League odbędzie się w sobotę, 15 listopada 2008 na Politechnice Gdańskiej. Zwycięzcy gdańskiej edycji już 6 grudnia 2008 wyjadą do Zurichu w Szwajcarii, gdzie w finale będą mieli okazję zmierzyć się z najlepszymi europejskimi zespołami.

W turnieju rywalizować będzie 11 drużyn z Trójmiasta. Zespoły składać się mogą z minimum pięciu, a maksimum dziesięciu członków w wieku od 10 do 16 lat i dorosłego opiekuna. Początek o godz. 12.00 w Audytorium Novum. Zapraszamy!

– Dzieci tworzyć będą roboty ze specjalnego zestawu klocków. Zestaw konkursowy FIRST LEGO League składa się z maty, kolekcji kilkuset wyjątkowych klocków LEGO, rzepu 3M Dual Lock oraz płyty CD zawierającej niezbędne informacje potrzebne do założenia planszy konkursowej – opowiada Wojciech Syrocki, z Fundacji Fabryka TALENTÓW, absolwent Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

FIRST LEGO League (FLL) jest turniejem robotów, w którym w atmosferze współzawodnictwa dzieci i młodzież staną przed rozwiązaniem konkretnego zadania przy pomocy zaprojektowanego przez siebie robota.

Na turniej FLL składają się dwa elementy. Pierwszym jest zaprojektowanie, skonstruowanie i zaprogramowanie robota w taki sposób, aby wykonał on jak najdokładniej konkretne czynności (przesunięcie klocków z jednego miejsca w inne, przejazd do wyznaczonego punktu itp.), z których każda podlega punktacji. Drugim elementem jest projekt badawczy, którego prezentacja może być prowadzona w konwencji dowolnej – nawet wierszem czy w formie przedstawienia. Tematem tegorocznego projektu jest CLIMATE CONNECTIONS, czyli powiązania klimatyczne.

 Zdaniem inicjatorów konkursu FLL jest mikrokosmosem rzeczywistego świata innowacyjnej przedsiębiorczości.

– Celem turnieju jest przede wszystkim rozbudzanie zainteresowań nauką i technologią u dzieci i młodzieży oraz wykrzesanie ducha pracy grupowej za pomocą zabawy. Konkurs jest także wstępem do praktycznego zdobywania wiedzy technicznej i zachętą do studiowania na kierunkach technicznych – mówi Wojciech Syrocki.

 Turnieje FLL rozgrywane są od ponad dziesięciu lat na całym świecie. W ubiegłym roku wystartowało w nim 4 tysiące drużyn z całego świata, czyli około 90 tysięcy uczestników.

Organizatorem gdańskiej edycji konkursu jest Fundacja Fabryka TALENTÓW. Studenckie Koło Automatyków Politechniki Gdańskiej SKALP już po raz drugi pomaga w organizacji turnieju FLL.

Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją objęli Prezydent Miasta Gdańska oraz Rektor Politechniki Gdańskiej.

Więcej informacji: www.fabrykatalentow.org

Turniej FLL: 15 listopada, godz. 12.00–15.30, Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej, wstęp wolny!

Kontakt z organizatorem: Wojciech Syrocki, Fundacja Fabryka TALENTÓW, tel.:0604/078 550 

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts