Wiadomości branżowe

Ruszają kursy samoobrony

Kursy samoobrony na Politechnice Gdańskiej - nie tylko dla studentów naszej uczelni - już po raz szósty organizuje Akademicki Klub Taekwondo „Udar". Pierwsze zajęcia odbędą się w najbliższą niedzielę, 16 listopada, o godz. 12.00. Szkolenia są bezpłatne, wystarczy wyposażyć się w wygodny strój sportowy. Zapraszamy! Udział w kursach zadeklarowało już ponad

Kursy samoobrony na Politechnice Gdańskiej – nie tylko dla studentów naszej uczelni – już po raz szósty organizuje Akademicki Klub Taekwondo „Udar”. Pierwsze zajęcia odbędą się w najbliższą niedzielę, 16 listopada, o godz. 12.00. Szkolenia są bezpłatne, wystarczy wyposażyć się w wygodny strój sportowy. Zapraszamy!

Udział w kursach zadeklarowało już ponad 150 uczestników. Organizatorzy liczą jednak na ponad dwustu kursantów.

– Jeśli do 15 listopada nie zdążycie zapisać się na kurs drogą internetową, wypełniając formularz na stronie www.taekwodno.pg.gda.pl, po prostu przyjdźcie na kurs. Zapisy będą możliwe także bezpośrednio przed ćwiczeniami – zachęca absolwent Politechniki Gdańskiej, Piotr Rybka, instruktor Bezpłatnego Adaptacyjnego Kursu Samoobrony.

Szkolenia z zakresu samoobrony organizowane przez Akademicki Klub Taekwondo „Udar” cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza studentek. W ubiegłym roku akademickim w politechnicznych kursach samoobrony wzięło udział niemal dwieście osób, 60 proc. z nich to kobiety.

– Każdego roku rośnie liczba uczestników, także tych spoza Politechniki Gdańskiej. Fakt ten świadczy z pewnością o zapotrzebowaniu na tego typu zajęcia wśród społeczności studenckiej – twierdzi Piotr Rybka. – Studenci chcą nauczyć się właściwej reakcji na zagrożenia, takie jak napaść czy próba gwałtu.

Nowością będzie możliwość trenowania z żywym „napastnikiem”. Bez lęku, specjalny strój ochroni symulanta przed bólem.

– Dotychczas uczestnicy kursu ćwiczyli techniki samoobrony, „w powietrze”, na sprzęcie oraz z partnerem, a więc z wykorzystaniem niewielkiej siły. Zdecydowaliśmy się na napastnika ubranego w specjalną zbroję osłaniającą przed ciosami. Dzięki temu kursanci poczują rzeczywiste zagrożenie ze strony agresora, a tym samym realnie sprawdzą swoje umiejętności samoobrony – mówią Piotr Rybka i Ernest Lachowicz, instruktorzy kursu.

Poza zajęciami praktycznymi, kurs obejmuje również część teoretyczną. Policjant z III Komisariatu Policji w Gdańsku Wrzeszczu omówi między innymi prawa osoby poszkodowanej.

– W tym roku chęć pomocy wyraził psycholog, który opowiedzieć ma uczestnikom o tym, jak zachować się w trakcie napaści i bezpośrednio po niej. Przede wszystkim jednak zdradzi kursantom jak nie prowokować niebezpiecznych sytuacji i w jaki sposób ich unikać – zapowiada Piotr Rybka.

Idea prowadzenia kursów samoobrony na Politechnice Gdańskiej narodziła się sześć lat temu. Inicjatorem był prof. Władysław Koc, ówczesny prorektor ds. kształcenia PG. Zasugerował członkom klubu taekwondo „Udar”, organizowanie regularnych szkoleń dla studentów, by uświadomić im, jak radzić sobie w wielkomiejskim środowisku w obliczu niebezpieczeństw.

Organizatorem Bezpłatnego Adaptacyjnego Kursu Samoobrony jest Akademicki Klub Taekwondo „Udar”. Od sześciu lat w prowadzeniu zajęć pomagają instruktorzy technik i taktyk interwencji Policji ze Złotej Karczmy oraz III Komisariat Policji z Gdańska Wrzeszcza. Pomocą służą także pracownicy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PG oraz Samorząd Studentów PG.

Zapraszamy: Oficjalne otwarcie kursu z udziałem władz Politechniki Gdańskiej odbędzie się 16 listopada 2008, w niedzielę, o godz. 12.00 w hali Akademickiego Ośrodka Sportu (ul. Zwycięstwa 12, w Gdańsku Wrzeszczu).

Ramowy plan kursów
Zawsze niedziela, godz. 12.00, hala Akademickiego Ośrodka Sportu, ul Zwycięstwa 12, Gdańsk Wrzeszcz – 16 listopada, 23 listopada, 30 listopada, 7 grudnia

Kontakt z organizatorem: Piotr Rybka, tel. 0665/658 151

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy