Wiadomości branżowe

Polki i Włoszki dyskutują o barierach w przedsiębiorczości kobiet

Polki i Włoszki dyskutują o wyzwaniach i barierach kobiet przedsiębiorczych 5 grudnia br w Weronie odbyła się konferencja „Europa otwarta: dialog u przedsiębiorczości kobiecej. Słynne Polki i Włoszki dyskutują o polityce i przedsiębiorczości”. Doświadczeniami związanymi z barierami oraz wyzwaniami, jakie niesie za sobą bycie szefem

Polki i Włoszki dyskutują o wyzwaniach i barierach kobiet przedsiębiorczych


5 grudnia br w Weronie odbyła się konferencja „Europa otwarta: dialog u przedsiębiorczości kobiecej. Słynne Polki i Włoszki dyskutują o polityce i przedsiębiorczości”.

Doświadczeniami związanymi z barierami oraz wyzwaniami, jakie niesie za sobą bycie szefem przedsiębiorstw podzieliły  się  m.in: Irena Eris – założycielka Laboratorium Kosmetyczne Dr. Eris, Olga Grygier – Siddons – prezes PricewaterhouseCoopers Polska, Solange Olszewska- prezes Solaris Bus & Coach Polska, Joanna Smolińska prezes Antalis Polska, Joanna Szymańska-Bulska, członek Zarządau Bioton, Katarzyna Niezgoda – prezes Deni Cler oraz Joanna Pruszyńska – Witkowska, Prezes Headlines Porter Novelli. Wśród uczestniczek były także włoskie przedstawicielki najlepiej prosperujących firm oraz kobiety znanych ze sceny gospodarczej oraz politycznej Włoch. Konferencję poprowadziła Dorota Warakomska.

40 %  zatrudnionych w Polsce to kobiety, ale jedynie ok. 4 %  kobiet zarówno w Polsce, jak i we Włochasz zajmuje eksponowane stanowiska w zarządach  – jakie są powody takiego stanu rzeczy ? Dlaczego tak często zarząd to sami mężczyźni a kobiety „znajdują się na ławkach rezerwowych” ?  

Uczestniczki panelu uznały, że wino to temu bariery i ograniczenia, które podzieliły na:

 

  • istniejące wśród samych kobiet – często same kobiety wolą być prowadzone przez mężczyzn, brakuje wsparcia kobiet dla kobiet, znaczącym problemem jest brak wiary kobiet we własne umiejętności   
  • istniejące w otoczeniu zewnętrznym – kulturowe kształtowanie kobiet do bycia obsługującą, wspomagającą a nie rywalizującą, kobiety jako bardziej skłonne do poświęceń na rzecz rodziny, mężczyźni podejmują wiele strategicznych decyzji na „męskich, nieformalnych spotkaniach” i nadal zdecydowanie za mało wspierają kobiety w dążeniu do samorealizacji i współuczestniczeniu w obowiązkach rodzinnych

Zdarza się również tak, że kobiety przeprowadzają firmy przez ważne, trudne zmiany (restrukturyzacje, fuzje), a po osiągnięciu celu dziękuje im się i degraduje, a jej rolę przyjmuje mężczyzna.Zdaniem Joanny Pruszyńskiej – Witkowskiej, barierą jest też fakt, że „mamy nowe pokolenie na rynku pracy, dla którego kariera w korporacji nie jest już szczytem marzeń, młodzi ludzie stawiają na rozwój i samorealizację niekoniecznie polegającą na zdobywaniu kolejnych szczebli kariery”.

Uczestniczki spotkania uznały, że potrzebne są działania zachęcające kobiety, dające im wsparcie , pozytywne wzorce, oraz inspirujące. Zdaniem Pani Szymańskiej – Bulskiej istniejące zapisy o miejscach dla kobiet w spółkach giełdowych nie przynoszą rezultatu, powinny być one wprowadzone na zasadzie a la parytet.

„Pragniemy pogłębić, zaktywizować i zróżnicować współpracę przedsiębiorczyń włoskich i polskich na różnych polach: ekonomicznych, edukacyjnych, branżowych, marketingowych, technologicznych i innych”  – napisały we wspólnej deklaracji.   

Debata odbyła się  w ramach Polskiej Prezydencji w UE oraz pod patronatami: Polskiej Ambasady w Rzymie oraz organizacji  FCEM Les Femmes Chef d’Entreprise Mondiales.

Źródło Headlines. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy