Wiadomości branżowe

Znacznie łatwiej jest zaprojektować wieżowiec niż dobre krzesło

Krzesła Charlesa i Ray Eamesów, najsłynniejszej i najbardziej wpływowej pary w dziedzinie dwudziestowiecznego wzornictwa, podziwiać można na Dziedzińcu Południowym Politechniki Gdańskiej. Podziwiać, bo krzesła eksponowane są jak słynne dzieła sztuki i w istocie je przypominają. Wystawa czynna będzie do 14 listopada, piątek. Zapraszamy, wstęp wolny.

Twórczość Charlesa i Ray Eamesów wyróżnia się niezwykłym rozmachem i namacalną wręcz jakością. Ich znane i bardzo nowatorskie projekty należą do klasyki gatunku, a jednocześnie wciąż zachwycają świeżością i pozostają w modzie. Zdaniem znawców można zaryzykować stwierdzenie, że Eamesowie byli najważniejszymi i najsłynniejszymi projektantami XX wieku. Projektowali domy, kręcili filmy, wprowadzali do meblarstwa nowe materiały i technologie, byli pionierami w dziedzinie prezentacji multimedialnych.

Ważną część projektów Eamesów stanowią meble. To właśnie one prezentowane są na politechnicznym dziedzińcu. Na wystawie można obejrzeć tylko najważniejsze projekty małżeństwa Eamesów. Wszystkim pracom towarzyszą teksty, oryginalne ilustracje objaśniające unikalne cechy mebli oraz historyczny kontekst, w którym powstały.

– Przychylam się do powtarzanego niekiedy w gronie architektów stwierdzenia mówiącego, że znacznie łatwiej jest zaprojektować wieżowiec niż dobre krzesło. Cieszę się, że wystawa znalazła się w pięknym politechnicznym dziedzińcu, którego wnętrze kontrastuje z nowatorskimi eksponatami. Tym bardziej, że wystawa może okazać się krokiem, który zbliży studentów i wszystkich zwiedzających do pięknego, nietypowego wzornictwa – mówi Jan Buczkowski, prodziekan ds. twórczości z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. – Mam nadzieję, że podobne wystawy będą odbywać się na politechnice co roku.

Wystawa adresowana jest zarówno do fachowców, czyli między innymi do dekoratorów wnętrz, ale także do nas wszystkich, którzy na co dzień otaczamy się różnego rodzaju przedmiotami użytkowymi. Znawcy twierdzą, że warto stykać się z rozmaitym wzornictwem, wszak poczucie smaku i gust kształtuje się latami.  Zapraszamy!

Ekspozycję zatytułowaną „Eames by Vitra” przygotowała firma Vitra oraz Jaga Trendy. Vitra jest jedynym autoryzowanym producentem mebli Eamesów w Europie i na Bliskim Wschodzie.

Wystawa czynna będzie od 6 do 14 listopada, dni powszednie 11.00–18.00, sobota 11.00–16.00, niedziela nieczynne. Wstęp wolny.

Oficjalne otwarcie wystawy: czwartek, 6 listopada, godz. 18.00, Dziedziniec Południowy Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12 w Gdańsku Wrzeszczu.

   
Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy