Wiadomości branżowe

Szkockie zamki i bałkańskie krajobrazy

Na rowerach objechali północną Szkocję i całe zachodnie Bałkany. Fotograficzny zapis widoków, budowli i wspomnień z tychże wypraw przygotowali studenci Politechniki Gdańskiej zrzeszeni w klubie turystycznym Fify. Na wernisaż zapraszamy 8 grudnia, o godz. 14.00 w holu przed Biblioteką Główną. Dodatkowo, na 11 grudnia, o godz. 19.00 w sali 213 w Gmachu Głównym, młodzi podróżnicy przygotowali multimedialny pokaz zdjęć. Wystawa przybrała charakter cykliczny. Pod hasłem „Podróżować znaczy żyć” odbywa się już po raz trzeci. Tym razem ekspozycja dokumentuje dwie zagraniczne eskapady rowerowe.– Pierwsza to Scotland Castle Tour 2009. Jej trasa prowadziła dookoła dzikiej, północnej Szkocji, szlakiem średniowiecznych zamków, które nieodzownie związane są z tym krajem. Uczestnicy wyprawy podziwiali przepiękne krajobrazy, zmagali się z wysokimi wzniesieniami, a kontakt z ludźmi zapewnił im możliwość poznania obyczajów, kultury i teraźniejszości Szkotów – opowiada Anna Kitowska, ze Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej Fify. - Druga wycieczka przybrała kryptonim Bzik – Bałkany Zachodnie Intensywnie i Konkretnie.

Na rowerach objechali północną Szkocję i całe zachodnie Bałkany. Fotograficzny zapis widoków, budowli i wspomnień z tychże wypraw przygotowali studenci Politechniki Gdańskiej zrzeszeni w klubie turystycznym Fify. Na wernisaż zapraszamy 8 grudnia, o godz. 14.00 w holu przed Biblioteką Główną. Dodatkowo, na 11 grudnia, o godz. 19.00 w sali 213 w Gmachu Głównym, młodzi podróżnicy przygotowali multimedialny pokaz zdjęć.

Wystawa przybrała charakter cykliczny. Pod hasłem „Podróżować znaczy żyć” odbywa się już po raz trzeci. Tym razem ekspozycja dokumentuje dwie zagraniczne eskapady rowerowe.

– Pierwsza to Scotland Castle Tour 2009. Jej trasa prowadziła dookoła dzikiej, północnej Szkocji, szlakiem średniowiecznych zamków, które nieodzownie związane są z tym krajem. Uczestnicy wyprawy podziwiali przepiękne krajobrazy, zmagali się z wysokimi wzniesieniami, a kontakt z ludźmi zapewnił im możliwość poznania obyczajów, kultury i teraźniejszości Szkotów – opowiada Anna Kitowska, ze Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej Fify. – Druga wycieczka przybrała kryptonim Bzik – Bałkany Zachodnie Intensywnie i Konkretnie. Członkowie Fify odwiedzili górzyste tereny Macedonii, Albanii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, a także Serbii. A więc kraje, w których słowo asfalt wywołuje uśmiech na twarzy, a płaska droga zdarza się tylko przypadkiem.

Studenci przygotowujący wystawę podkreślają, że aparatem udało się uchwycić jedynie namiastkę tego, co widzieli i przeżyli. Mimo to, naprawdę jest co oglądać. Niejedno zdjęcie zapiera dech w piersiach. Ale poza malowniczymi krajobrazami wystawa pokazuje także inną stronę życia studenckiego i politechniki.
– Chcemy pokazać, że Politechnika Gdańska uczy życia nie tylko poprzez laboratoria i wykłady, ale również przez możliwość realizacji własnych pasji, m.in. podróżniczej. Dzięki klubowi turystycznemu Fify możliwa jest wymiana doświadczeń, znalezienie kompanów do wspólnych wypraw, doskonalenie pracy grupowej przy organizacji przedsięwzięć w postaci weekendowych rajdów, kilkudniowych obozów oraz dalekich podróży po Polsce i za granicą – mówi Kitowska.

A to już wiesz?  Samsung Galaxy Tab ? kwintesencja mobilnej wszechstronności

Mówiąc o członkach Fify, Anna Kitowska zaznaczyła: – Dla jednych życie jest podróżą, a dla nas podróż jest życiem. Zdanie to jest najtrafniejszą charakterystyką Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej Fify. Klub istnieje od 1964 roku i zrzesza amatorów turystyki, od wypraw pieszych i rowerowych po wypady kajakowe i narciarskie. Należą do niego zarówno studenci Politechniki  Gdańskiej, jaki i innych uczelni Wybrzeża. Jednak klub jest otwarty dla wszystkich, którzy pragną przygody.

A na koniec ciekawostka. Słowo “fifa” w języku kaszubskim oznacza wesołka, wagabundę i troszkę psotnika, kogoś lubianego za swoją wesołość w wielu kręgach.
Na przestrzeni wielu lat, Fify dotarły na wszystkie kontynenty, z Antarktydą włącznie. Do najbardziej popularnych imprez turystycznych organizowanych przez klub należą dwa rajdy: wiosenny “Pierwiosnki” oraz jesienny “Opadające liście”. Powoli zwyczajem stają się również wakacyjne wyprawy rowerowe i górskie wędrówki.
– Jeżeli chcesz nas bliżej poznać, wybierz się z nami na jeden z najbliższych rajdów lub po prostu przyjdź na spotkanie klubowe – zachęca Anna Kitowska.

Wernisaż wystawy „Podróżować znaczy żyć – edycja III”
8 grudnia 2009, godz. 14.00 hol przed biblioteką w Gmachu Głównym PG

Wystawa czynna
8 grudnia 2009 – 8 stycznia 2009, w godz. 7.00-20.00, hol przed biblioteką w Gmachu Głównym PG

Multimedialny pokaz zdjęć
11 grudnia 2009, godz. 19.00, sala 213 w Gmachu Głównym PG

Więcej informacji o klubie Fify i wyprawach: www.fify.pg.gda.pl

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy