Wiadomości branżowe

Ponad 3 tysiące osób odwiedziło “Planetę Energii”!

Miasteczko "Planety Energii" w Płocku i Koszalinie odwiedziło ponad 1200 uczniów klas I-III z lokalnych szkół podstawowych, a także wielu mieszkańców obu miast. Dzięki filmowi 3D, interaktywnemu quizowi i zaskakującym eksperymentom prowadzonym przez naukowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, goście „Planety” mieli możliwość przeniesienia się w niesamowity świat energii

Miasteczko “Planety Energii” w Płocku i Koszalinie odwiedziło ponad 1200 uczniów klas I-III z lokalnych szkół podstawowych, a także wielu mieszkańców obu miast. Dzięki filmowi 3D, interaktywnemu quizowi i zaskakującym eksperymentom prowadzonym przez naukowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, goście „Planety” mieli możliwość przeniesienia się w niesamowity świat energii elektrycznej i zdobycia wyjątkowo cennej wiedzy.

W Płocku “Planeta Energii” funkcjonowała na Starym Rynku 21 i 22 października, a w Koszalinie – na Rynku Staromiejskim 25 i 26 października. W obu miastach każdego dnia od godziny 9:00 “Planetę” odwiedzali najmłodsi uczniowie z zaproszonych szkół wraz ze swoimi nauczycielami. Czekało na nich wiele atrakcji. Pierwszą z nich było trójwymiarowe kino. W komfortowych warunkach dzieci mogły obejrzeć zwiastun filmu 3D opowiadającego historię Energoludków. Jego premiera odbędzie się wiosną 2011 r. – będzie to jedna z nagród dla zwycięzców ogólnopolskiego konkursu “Planeta Energii”. W sali kinowej można było również sprawdzić swoją wiedzę o otaczającej nas energii, biorąc udział w multimedialnym quizie. Poprawne odpowiedzi wzbudzały wśród uczniów okrzyki radości, a najlepsi zostali nagrodzeni.

Kolejną atrakcją miasteczka były naukowe eksperymenty przygotowane i prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dzięki którym najmłodsi mogli pogłębić swoją wiedzę na temat energii elektrycznej. Dzieci mogły zobaczyć jak działa elektrownia wodna, co przewodzi prąd i w jaki sposób wytworzyć wysokie napięcie. Wszystkie prezentowane zjawiska wzbudzały wśród najmłodszych ogromne zainteresowanie i emocje. Na dzieci, które wykazały się największą znajomością omawianych zagadnień, czekały liczne niespodzianki. Wracając do swoich szkół, uczniowie oprócz nowo zdobytej wiedzy zabrali ze sobą także energetyczne prezenty.

„Dzieci posiadają podstawową wiedzę związaną z prądem, jednak nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak łatwo i często mogą narazić się na zagrożenie. „Planeta Energii” stwarza im możliwość zobaczenia, usłyszenia i dotknięcia prądu. Połącznie filmu 3D z eksperymentami, w dużej mierze wykonywanymi przy udziale dzieci, pozawala im poznać i zrozumieć dotychczas nieznane problemy i zjawiska” – komentuje dr Mariusz Szabelski z Katedry Fizyki i Biofizyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, współprowadzący eksperymenty w miasteczku.

Popołudniami “Planetę Energii” odwiedzali mieszkańcy Płocka i Koszalina. Jak się okazało, nie tylko najmłodsi byli spragnieni wiedzy o energii elektrycznej – wśród gości miasteczka dużą i aktywną grupę stanowili dorośli.

Wizyty “Planety” w Płocku i Koszalinie to zapowiedź atrakcji czekających na zwycięzców trwającego właśnie ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego “Planeta Energii”, którego głównym celem jest propagowanie wśród dzieci wiedzy na temat energii elektrycznej. Konkurs skierowany jest od uczniów i nauczycieli klas I-III. Nagrodą za najciekawszą formę przeprowadzenia zajęć jest dwudniowa wizyta miasteczka “Planeta Energii” w miejscowościach, z których pochodzić będą klasy nagrodzone w konkursie. Szanse na wygraną są duże – wiosną 2011 roku “Planeta” odwiedzi aż 10 miast! Nie jest to jednak jedyne wyróżnienie za udział w projekcie. Zarówno dla najbardziej zaangażowanych nauczycieli, jak i dla dzieci, przygotowano wiele innych niespodzianek, w tym nagrody gwarantowane.

Organizatorem konkursu jest Grupa ENERGA. Wszystkie szczegóły, w tym regulamin i zasady udziału znajdują się na stronie internetowej www.planetaenergii.pl.

Patronem akcji są portale Sieciaki.pl, ZielonaLekcja.pl oraz Ekologia.pl.

***

Grupa ENERGA (www.energa.pl) dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 187 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie. Jest krajowym liderem w dostawie energii ze źródeł odnawialnych. Posiada 45 elektrowni wodnych, do jej sieci przyłączone są liczne  elektrownie wiatrowe, małe elektrownie wodne i biogazownie. Pozwala to Grupie realizować globalną strategię na rzecz pozyskiwania energii ze źródeł ekologicznych, która obecnie stanowi blisko 13 procent energii elektrycznej dostarczanej klientom spółki.

Świadczenie usług dla milionów odbiorców nakłada na Grupę ENERGA szczególną odpowiedzialność – zarówno za ludzi, jak i otoczenie. ENERGA od wielu lat angażuje się  w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania wspierające wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży. W ramach programu realizowane są projekty sportowe, edukacyjne, proekologiczne, kulturalne oraz charytatywne.

 

Źródło Planeta Energii. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy