Wiadomości branżowe

Od Serengeti do Kalahari ? przyrodnicze kino w sercu puszczy

W Białowieży rusza Letni Przegląd Filmów Przyrodniczych, który potrwa cały miesiąc – do 30 sierpnia. Filmy wyświetlane będą 3 razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki zawsze o godz.14.00, w sali konferencyjnej Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego. W tym roku na festiwalu będzie można obejrzeć 30 filmów.

Przez miesiąc na ekranie sali konferencyjnej Muzeum BPN będzie można oglądać faunę i florę lądów, mórz i oceanów. Widzowie przenosić się będą z prastarej Puszczy Białowieskiej w scenerię afrykańskiej sawanny, ?na dach? świata ? w najwyższe piętra równikowego lasu deszczowego i do bambusowych lasów chińskiej prowincji Syczuan, ze Świata Starego do Nowego.

?Filmy, które już od piątku będzie można oglądać w ramach Letniego Przeglądu Filmów Przyrodniczych selekcjonowaliśmy tak, aby zaprezentować w nich różnorodność fauny i flory naszej planety. Mam nadzieję, że dzięki temu każdy miłośnik przyrody znajdzie w programie  przynajmniej kilka ciekawych filmów, które zechce z nami obejrzeć, a ci którym na co dzień brakuje czasu na podziwianie natury przynajmniej na chwilę przeniosą się z nami tam, gdzie przestrzeń i czas stale mają inny wymiar? – podkreśla Piotr Galicki, kustosz Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego.

Już w najbliższy piątek ? 30 lipca – miłośnicy fauny i flory Afryki będą mogli obejrzeć pierwszy film, zatytułowany ?Symfonia Serengeti?. Nie lada gratką dla osób interesujących się przyrodą Czarnego Lądu będzie film emitowany w ostatnim dniu pokazów ? 30 sierpnia ? pt. ?Kalahari ? na krawędzi życia?. W kolejnych odsłonach będzie można w Białowieży zobaczyć m.in. filmy poświęcone unikalnym gatunkom ptaków i ssaków, takim jak środkowoamerykańska harpia, sęp, orzeł, panda i wielu innym. Osobną grupę tworzą filmy prezentujące zjawiska przyrodnicze: m.in. cyklony, pływy morskie i wieczną zmarzlinę. Widzowie będą mogli też obejrzeć filmy prezentujące przyrodę pokazaną od strony ?użytkowej? np. w filmie o sztuce winiarskiej i etiudzie filmowej o grzybach chronionych. Wstęp na wszystkie projekcje w ramach przeglądu jest bezpłatny.

Letni Przegląd Filmów Przyrodniczych jest jedną z imprez organizowanych w ramach obchodów Roku Żubra. Organizatorami obchodów Roku Żubra są Białowieski Park Narodowy i  Bank Pekao SA.  Do końca roku kalendarium obchodów obejmuje jeszcze organizację seminariów naukowych, przygotowanie wystawy fotograficznej, koncerty i pikniki.

Szczegółowy program Letniego Przeglądu Filmów Przyrodniczych można znaleźc pod adresem: http://www.bpn.com.pl/co_nowego.htm

———————————————–

Białowieski Park Narodowy ? najstarszy park narodowy w Polsce; założony w 1947 roku obejmuje część Puszczy Białowieskiej z drzewostanem pierwotnym. Charakteryzuje się bogatą fauną (żubr, łoś, ryś, gronostaj, jeleń) Puszcza Białowieska jest ostatnim naturalnym kompleksem lasu nizinnego. Jego perłą jest Obszar Ochrony Ścisłej BPN, gdzie od tysięcy lat nieprzerwanie przebiegają spontaniczne procesy naturalne, niezakłócone ingerencją człowieka. Rangę Białowieskiego Parku Narodowego podkreśla uznanie go przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, wpisanie na listę Dziedzictwa Światowego, a w ostatnim czasie przyznanie Dyplomu Europy.

Bank Polska Kasa Opieki SA jest największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kapitałów własnych i drugą co do wielkości firmą notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank Pekao SA drugą w Polsce sieć oddziałów i bankomatów: 800 oddziałów, 1182 bankomatów własnych i 450 Euronetu. Już teraz Pekao SA jest liderem w dziedzinie obsługi rachunków bankowych przez internet ? ponad 900 tys. klientów ma do nich dostęp za pośrednictwem usługi Pekao24. Już w przyszłym roku taką możliwość uzyskają wszyscy posiadacze Eurokont ? 2 mln 100 tys. osób.

Źródło Bank Pekao SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy