Wiadomości branżowe

Szybcy, ale bezpieczni

Siadając za kierownicą czujesz się jak Kubica albo inny zaklinacz czterech kółek? Zaufanie do własnych umiejętności jest wprawdzie pożądaną cechą dobrego kierowcy, za to zbytnia brawura – wprost przeciwnie. Czy wiesz, że do większości wypadków drogowych, dochodzi na prostej drodze? Z raportu Policji z 2012 roku wynika, że w 81,5 procentach przypadków przyczyną jest

Siadając za kierownicą czujesz się jak Kubica albo inny zaklinacz czterech kółek? Zaufanie do własnych umiejętności jest wprawdzie pożądaną cechą dobrego kierowcy, za to zbytnia brawura ? wprost przeciwnie. Czy wiesz, że do większości wypadków drogowych, dochodzi na prostej drodze? Z raportu Policji z 2012 roku wynika, że w 81,5 procentach przypadków przyczyną jest zmęczenie kierowcy.

Uważni i spokojni kierowcy rzadko powodują wypadki. Nastrój, w jakim znajdujemy się prowadząc samochód, przekłada się na nasz styl jazdy, warto więc zadbać o swoje samopoczucie także ze względu na dobro innych uczestników ruchu. Trzeba podjąć wyzwanie i zachować pogodę ducha nawet znajdując się za kombajnem bez możliwości wyprzedzania. To, z jakim nastawieniem siadamy za kierownicą zależy wyłącznie od nas ? przypomina Iwona Kowalewski, ekspert SITA, a prywatnie bezwypadkowy kierowca z 25-letnim stażem. W trosce o własną równowagę, oceńmy okoliczności jazdy i zajmijmy się tylko tymi, na które mamy rzeczywisty wpływ.

Zwolnij, nim dodasz gazu

Co zatem może i powinien zrobić odpowiedzialny kierowca przed wyruszeniem w podróż? Przede wszystkim musi być wystarczająco wypoczęty i zrelaksowany, by utrzymać koncentrację przez kolejne kilka godzin jazdy. Popularne sposoby spędzania czasu, jak oglądanie telewizji czy wieczór spędzony w gronie znajomych ? angażują zmysły. Umysłowi skupionemu na rozrywce brakuje czasu na oczyszczenie z emocji i dogłębny odpoczynek. Kiedy jesteśmy wypoczęci, reagujemy szybciej i odpowiednio do sytuacji, a w rezultacie prowadzimy bezpieczniej oraz jesteśmy bardziej wyrozumiali dla innych uczestników ruchu. ? dodaje Iwona Kowalewski.

Kwadrans i w drogę

Gdy potrzebujemy relaksu, z pomocą przychodzi nowoczesna technologia bazująca na naturalnym mechanizmie działania ludzkiego organizmu ? biologicznym sprzężeniu zwrotnym (biofeedback). Na tym zjawisku opiera się działanie urządzenia SITA, które umożliwia osiągnięcie i utrzymanie stanu głębokiego relaksu. Z SITA ta sztuka udaje się nawet tym osobom, którym obce są jakiekolwiek techniki oddechowe i relaksacyjne. Wystarczy włączyć w codzienny rytm dnia dwie sesje po 15 minut efektywnego relaksu przy użyciu profesjonalnego sprzętu, by w dłuższej perspektywie znacznie poprawić szybkość reakcji, podzielność uwagi i odporność na stres ? wszystkie atuty niezbędne, by prowadzić auto w sposób zdecydowany i dynamiczny, a zarazem bezpieczny.

A to już wiesz?  Dziennikarz portalu Bankier.pl wyróżniony w konkursie im. Władysława Grabskiego

Zrelaksuj się

Bezwypadkowych kierowców jest niewielu. Każdemu może zdarzyć się chwila obniżonej koncentracji. Ważne, aby być świadomym swego stanu: przed zajęciem fotela kierowcy ? należycie ?zwolnić psychicznie?. Z pewnością przełoży się to na jakość naszych zachowań jako kierowcy. Relaksujmy się tak często, jak będzie to możliwe. Dzięki temu zadbamy o bezpieczeństwo swoje i wiezionych przez nas pasażerów, a także innych uczestników ruchu.

Źródło SITA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy