Pizza

Pizza – danie królewskie?

Pizza – danie królewskie? Dania kuchni włoskiej cieszą się w Polsce popularnością nie od dziś. Jak wskazuje ?Raport 2013, Rynek Gastronomiczny w Polsce?, smaki pochodzące

Pizza – danie królewskie?

Dania kuchni włoskiej cieszą się w Polsce popularnością nie od dziś. Jak wskazuje ?Raport 2013, Rynek Gastronomiczny w Polsce?, smaki pochodzące z kraju pizzy i makaronów, odpowiadają bardzo szerokiej rzeszy konsumentów. Pizza powoli stoi się w swym kraju potrawą narodową. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, ze danie to wynika z Włoch. Ale czy wiedzą, że było też ulubionym przysmakiem polskiego króla?
Korzenie pizzy sięgają starożytności, jej pierwowzór podawali już starożytni Egipcjanie, Grecy czy Rzymianie. Pierwotnie był to płaski chleb posmarowany oliwą, czosnkiem, posypany ziołami, którym miała się uboga ludność. Początek dynamicznej kariery pizzy rozpoczął się jednak za sprawą odkrycia Kolumba,
a dokładniej za sprawą pomidorów, które zaczęły być masowo importowane z Ameryki do Europy.

Za pierwszą Pizzę, którą możemy porównać do współczesnej uznaje się tę,
którą włoski piekarz Raffaele Esposito przyrządził w 1889 roku, na cześć wizyty włoskiej pary królewskiej – Małgorzaty Sabaudzkiej oraz Humberta I. Królowej szczególnie do gustu przypadła Margarita. Jej narodowe włoskie barwy: biała mozarella, czerwone pomidory i zielona bazylia oraz wyśmienity smak sprawiły, że prosta pizza stała się ulubionym daniem królowej i z dumą nosi jej nazwę.
Prawdziwa droga do światowej sławy wiodła z Neapolu przez Amerykę. Pizza została przywieziona do Stanów Zjednoczonych Ameryki w XX w trakcie masowych migracji włoskich emigrantów. Przez około czterdzieści lat była sekretem włoskiej społeczności. Dopiero po drugiej wojnie receptura przestała być tajemnicą, i w USA powstał ogromny popyt na tego rodzaju jedzenie.

Mało kto wie, że na polskim stole pizza gościła już w XVI w. Smakiem włoskiej potrawy zachwycał się Zygmunt Stary. Monarcha poznał jej smak dzięki swej małżonce Bonie, która chętnie wprowadzała do menu polskiego dworu zagraniczne przysmaki. Podczas jednego z przyjęć zaserwowano włoską specjalność: placki
z serem, mięsem oraz ziołami. Według innej wersji tej opowieści pizza została po raz pierwszy zaserwowana polskiemu królowi podczas jego przyjęcia weselnego.
To proste danie tak posmakowało Zygmuntowi Staremu, że rozkazał włączyć je do swojego codziennego menu.

A to już wiesz?  Małe posiłki poza domem, czyli maluchy w restauracji

Dziś istnieje ponad 50 różnych gatunków pizzy, które można skosztować w pizzeriach całego świata. Jednak Polacy wciąż wybierają proste sprawdzone smaki.
Wśród klientów Da Grasso najpopularniejszą pizzą jest Capriciosa. Przy zamówieniach w dostawie klienci najczęściej decydują się na to, co znają a co im smakuje. Często nie mają przed oczami pełnego menu restauracji a w swoich zamówieniach powtarzają schematy, wybierając potrawy, co do jakich są pewność, że będą sprawne i tak samo wysokiej jakości, jak za poprzednim razem. Włoska pizza doskonale wpisuje się w ten schemat i dlatego jest tak popularna ? komentuje Magdalena Piróg, wiceprezes największej polskiej franczyzowej sieci pizzerii Da Grasso.

***
DA GRASSO SP. Z O.O. to istniejąca od 2006 roku spółka, zarządzająca siecią pizzerii pod marką Da Grasso z siedzibą w Łodzi. Prezesem Zarządu jest Pani Karolina Rozwandowicz, a funkcję Wiceprezes pełni Pani Magdalena Piróg,
która cieszy się bieżącym zarządzaniem firmy.
Da Grasso administruje największą polską gastronomiczną siecią franczyzową, obejmującą 200 pizzerii w 150 miastach, i jej tereny znajdują się w całej Polsce – zarówno w większych, jak i mniejszych ośrodkach. Firma jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in. Złoty Laur Konsumenta, Godło Jakość Obsługi i Jakość Roku, Hermes w kategorii sieć restauracyjna oraz Grand Prix Konsumenta.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy