Żywienie Żywność

Nic zbędnego. Kuchnia dla czystożerców, czyli dla kogo?

¬Informacja prasowa
Poznań, 18 kwietnia 2019 r.

Nic zbędnego. Kuchnia dla czystożerców, czyli dla kogo?
Kim właściwie są czystożercy? Czy to osoby, które przed jedzeniem pucują kuchnię na wysoki połysk? A może miłośnicy popijania obiadu wywarem z czystka? Żarty na bok – tzw. „clean eating”, czyli czystożerstwo, to poważna sprawa. Wyznawcy czystego stylu życia mogą nas wiele nauczyć o komponowaniu codziennego menu, uzupełnianiu niedoborów i świadomych zakupach.

Czystożercy to osoby, które przykładają ogromną wagę do odżywiania i zdrowego trybu życia. Często próbowali już wszystkiego – restrykcyjnych diet, głodówek i detoksów. Lata doświadczeń pomogły im ustalić zasady, które znacznie ułatwiają im pracę nad poprawą samopoczucia i wyglądu. Od czego warto więc zacząć, oczyszczając swoje codzienne menu?

Słodkie pokusy
Dawno minęły czasy, kiedy zachwalaliśmy „krzepiący” cukier. Dziś częściej pojawia się on w towarzystwie słów takich, jak „walka”, „uzależnienie” i „detoks”. Brzmi groźnie? Zdaniem czystożerców, wyeliminowanie ze swojej diety zbędnych cukrów to nie lada wyzwanie. Dosładzane są przecież nie tylko te produkty, które umieścilibyśmy w kategorii „słodycze”. Zaskakujące jego ilości znajdziemy na przykład w gotowych sosach do potraw, owocowych napojach i nabiale – zwłaszcza tym, który opatrzony jest etykietą „mniej tłuszczu”. Czystożercy z uwagą czytają składy produktów w poszukiwaniu ukrytych pod różnymi postaciami cukrów.

Buszujący w zbożu
Kolejnym wszędobylskim składnikiem, któremu warto się bliżej przyjrzeć, jest mąka i inne produkty zbożowe. Na szczęście, aby zostać czystożercą, nie trzeba rezygnować z chrupiącego pieczywa i domowych wypieków. Należy tylko podejść do nich z głową, i skupić się na prawdziwym „przeciwniku” – glutenie. Zdaniem czystożerców nawet ci z nas, którzy nie cierpią na żadne związane z glutenem przypadłości, mogą skorzystać na wyeliminowaniu go ze swojej diety. Warto się pod tym kątem przebadać, a także zwyczajnie sprawdzić, jak wygląda bezglutenowe życie. Być może dyskomfort lub problemy z trawieniem, do których zdążyłeś się przez całe życie przyzwyczaić, dadzą ci wreszcie odpocząć?

Powiew świeżości
Aby być czystożercą, nie trzeba być idealnym. Wśród „czystych” przepisów znajdują się chrupiące gofry, apetyczne tarty, a nawet… szarlotka z lodami. Gdzie tkwi ich sekret? Przyrządzone są z pełnowartościowych produktów. „Czysta” dieta nie oznacza życia bez ukochanych potraw. Wymaga jedynie modyfikacji przepisów oraz troski o to, by poszczególne składniki były jak najmniej przetworzone. Czystożercy preferują produkty naturalne i świeże, a na sklepowych półkach szukają składników i dań o możliwie najkrótszym, zrozumiałym składzie. Istnieje wiele wygodnych „zastępników”, jak bezglutenowe pieczywo czy słodzone daktylami słodycze. Warto też zasięgnąć inspiracji w najzdrowszych kuchniach świata – śródziemnomorskiej i bliskowschodniej. Zwłaszcza arabskie książki kucharskie obfitują w potrawy naturalnie bezglutenowe, jak falafele czy hummus. Dzięki mieszance mąki z ciecierzycy oraz tradycyjnych przypraw, jak Falafel Mix marki Jasmeen, to kultowe danie możemy z łatwością przyrządzić w domu, a nic w jego składzie nas nie zaskoczy. Jeśli zamiast z pszenną pitą podamy je z miską pełną warzyw, „czysty” posiłek gotowy!
Więcej informacji o marce Jasmeen można znaleźć na stronie www.levant.pl

Dodatkowe informacje
Jasmeen to produkty kuchni orientalnej, pochodzące głównie z krajów Bliskiego Wschodu. Najwyższej jakości składniki oraz tradycyjne receptury pozwoliły zachować ich wyjątkowy i niepowtarzalny smak. Jasmeen to przede wszystkim wyśmienite pasty (baba ghanoush, hummus, tahina), a także warzywa – gotowana cieciorka i bobik, dzięki którym przygotujemy prawdziwie orientalne dania.

Więcej informacji na temat produktów Jasmeen, znaleźć można na stronie producenta www.levant.pl

Więcej informacji o LEVANT Foods:
LEVANT Foods – importer, eksporter i producent najwyższej jakości produktów spożywczych – to firma z ponad 25-letnią tradycją. Odkąd powstała w 1991 r., stała się ważnym partnerem handlowym dla polskich i zagranicznych firm. Dynamiczny rozwój i przemyślana polityka firmy sprawiły, że zaufali nam znani i cenieni światowi producenci artykułów spożywczych, z którymi współpracujemy na zasadach wyłączności. Wysoką pozycję rynkową firmy potwierdzają liczne wyróżnienia, m.in.: uzyskany wielokrotnie tytuł “Gazele Biznesu”, certyfikat D&B – “Przejrzysta firma” oraz członkostwo w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Similar Posts