Wiadomości branżowe

Kidprotect.pl z ręką na (E)pulsie

Rozwój serwisów społecznościowych w Internecie otworzył drogę nie tylko dla budowania nowych, wirtualnych grup społecznych, ale również dla przestępców, zyskujących nowy sposób na dotarcie do najmłodszych Internautów. < p>Wirtualne życie dzieci i młodzieży w Internecie przeżywa okres bujnego rozkwitu. Choć może ono wspomóc rozwój interpersonalnych zdolności nastolatków w realnym świecie, niesie ze sobą również nowe rodzaje zagrożeń. Muszą sobie z nimi radzić nie tylko rodzice, ale również policjanci, psychologowie, itd.
  • Człowiek od zawsze miał potrzebę należenia do grupy - komentuje Jakub Śpiewak, założyciel fundacji Kidprotect.pl zajmującej się bezpieczeństwem dzieci w Internecie. - Powstało mnóstwo portali społecznościowych, które zrzeszają użytkowników w różnego rodzaju grupy zainteresowań, oferują wiele ciekawych funkcji i z punktu widzenia młodzieży, są o wiele bardziej atrakcyjne od rzeczywistych kontaktów z rówieśnikami- dodaje.
Istotny może być również fakt, że przystąpienie do internetowej społeczności jest łatwiejsze niż uczestnictwo w rzeczywistej. Wystarczy się zalogować. Niestety ten prosty sposób rejestracji wykorzystują również osoby o niezbyt czystych zamiarach. - Oszustów zakładających fałszywe profile jest mnóstwo- komentuje Śpiewak. - Znakomita większość z nich jest nieszkodliwa. Są jednak tacy, którzy łamią prawo wykorzystując zbytnie zaufanie i naiwność młodych Internautów - dodaje. Coraz częściej dzieci spotykają się w Internecie z propozycjami natury seksualnej, liczni oszuści próbują się dowiedzieć o status majątkowy rodziców, wyłudzają podstępem różne dane. - Dlatego tak ważna jest świadomość poparta gruntowną wiedzą na temat zagrożeń płynących z Internetu- wyjaśnia prezes Fundacji. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Kidprotect.pl od lat współpracuje z licznymi portalami skupiającymi wokół siebie dzieci i młodzież. Do tego grona dołączył w ostatnim czasie jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych w Polsce, Epuls.pl. W zakładce Bezpieczeństwo użytkownicy portalu mogą zadawać ekspertom z Fundacji pytania na temat bezpieczeństwa w Internecie, jak również zgłaszać wszelkie nadużycia. Wraz z portalem Fundacja organizuje też liczne konkursy. Ostatni polegał na napisaniu opowiadania dotyczącego cyberprzemocy rówieśniczej. - Zjawisko znęcania się dzieci nad dziećmi z wykorzystaniem Internetu jest coraz powszechniejsze – komentuje Jakub Śpiewak. - Co ciekawe, duża część opowiadań wyglądała na rzeczywistą relację a nie fikcję literacką – dodaje. Fundacja cały czas powiększa grono swoich współpracowników.  - Dążymy do tego, żeby nasi eksperci byli obecni na wszystkich największych portalach społecznościowych, chatach i forach dyskusyjnych- podkreśla Śpiewak. - Mamy nadzieję, że za Epulsem pójdą kolejne portale. Kidprotect.pl jest fundacją non for profit. Działa od 2002 roku a jej założycielem jest znany dziennikarz, Jakub Śpiewak. Fundacja zajmuje się m.in. przeciwdziałaniem przestępczości seksualnej w Internecie. Poprzez liczne kampanie i szkolenia stara się zarówno pomagać ofiarom jak i leczyć sprawców. Więcej informacji na temat działalności Fundacji można znaleźć na stronach www.kidprotect.pl i www.bezpiecznyinternet.org.
Źródło Fundacja Kidprotect.pl. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts