Wiadomości branżowe

Akademia Stoczni w Gdańsku

Grupa społeczna Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej zaprasza na cykl bezpłatnych, otwartych wykładów i spacerów dotyczących przeszłości Stoczni Gdańskiej ? Akademia Stoczni w Gdańsku. Pierwszy wykład już dzisiaj. Zapraszamy na spotkanie z prof. Bolesławem Mazurkiewiczem.

Akademia Stoczni w Gdańsku poświęcona jest ludziom, historii i architekturze gdańskiej stoczni. W trakcie wykładów, czy spacerów po terenach stoczniowych, prelegenci i prelegentki opowiedzą o powstaniu i roli przemysłu stoczniowego dla Pomorza i Trójmiasta, o technologii budowy jednostek pływających, porównają dawne i współczesne techniki budowy oraz zaprezentują działanie suwnic, żurawi, pochylni…

Prowadzący spotkania to m.in. wykładowcy Politechniki Gdańskiej oraz pasjonaci, pasjonatki, tropiciele, tropicielki śladów przeszłości Stoczni w Gdańsku: prof. dr hab. inż. Bolesław Mazurkiewicz; dr hab. inż. Marek Dzida, prof. nadzw. PG; dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, prof. nadzw. PG; Aldona Dybuk ? rzeczniczka prasowa Stoczni Gdańsk S.A., Michał Szlaga ? fotograf, członkinie grupy Metropolitanka: Barbara Borowiak, Anna Miler, Anna Urbańczyk, Marta Tymińska.

? Akademia Stoczni w Gdańsku ma przypomnieć ważny fragment historii Gdańska, którym jest rozwój przemysłu stoczniowego ? mówi Grażyna Knitter, koordynator akcji.  ? Chcemy pokazać, jak budowano statki w Gdańsku, jakie miało to znaczenie dla rozwoju miasta i regionu. Jeden z wykładów i spacerów będzie poświęcony pracy w stoczni i społecznościom, które powstawały w stoczni, kobietom i mężczyznom często spędzającym większą część życia zawodowego właśnie w tym miejscu. Będzie też okazja do obejrzenia najnowszej historii stoczni poprzez wizytę w produkcyjnej części stoczni, Stoczni Gdańsk SA oraz na fotografiach Michała Szlagi, który zgromadził w swoim najnowszym albumie „Stocznia 2012-2013” zdjęcia, utrwalające obiekty istniejące i te, których już nie ma.

 

Harmonogram Akademii Stoczni w Gdańsku

29 lipca 2013, w godz. 18.00-19.30, wykład prof. dr hab. inż. Bolesława Mazurkiewicza. Historia przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

27 sierpnia 2013, w godz. 17.30-19.30, spacer z Aldoną Dybuk, rzeczniczką prasową Stoczni Gdańsk SA. Industrialny spacer po stoczni. Start przy bramie historycznej nr 2. Stocznia Gdańska S.A. UWAGA! Liczba miejsc ograniczona. Wymagane zapisy: [email protected]ikm.gda.pl.

2 września 2013, w godz. 18.00-19.30, wykład dr hab. inż. Marka Dzidy, prof. nadzw. PG. Stocznia w Gdańsku. Budowa statków, urządzenia technologiczne w stoczni (pochylnia, żuraw, suwnica). Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

23 września 2013, w godz. 18.00-19.30, wykład dr hab. inż. arch. Piotra Lorensa, prof. nadzw. PG. Założenia przestrzenne Stoczni w Gdańsku. Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

15 października 2013, w godz. 18.00-19.30, prezentacja członkiń grupy Metropolitanka: Barbara Borowiak, Anna Miler, Anna Urbańczyk, Marta Tymińska. Praca i społeczności w Stoczni. Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

19 października 2013, w godz. 12.00-14.00, spacer po terenach Młodego Miasta. Praca i społeczności w Stoczni. Start przy bramie historycznej nr 2. Metropolitanka: Barbara Borowiak, Anna Miler, Anna Urbańczyk, Marta Tymińska. UWAGA! Ilość miejsc ograniczona. Wymagane zapisy na spacer: punkt@ikm.gda.pl.

26 listopada 2013, w godz. 18:00-19:30, spotkanie autorskie z Michałem Szlagą. Prezentacja albumu Stocznia 2000-2013. Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

10 grudnia 2013, w godz. 18.00-19.30, prezentacja audioprzewodnika projektu ?Stocznia jest Kobietą?. Metropolitanka: Anna Miler, Marta Tymińska. Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40. 

Informacja także na stronie: http://metropolitanka.ikm.gda.pl/dzialania/akademia_stoczni

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Partner: Europejskie Centrum Solidarności

Patronaty medialne: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Patronaty honorowe: Politechnika Gdańska, Stocznia Gdańsk S.A.

 

Herstoryczna Czytelnia Metropolitanki

Lubisz czytać i rozmawiać o książkach? Interesują Cię historie kobiet? Grupa społeczna Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej zaprasza do udziału w otwartych spotkaniach z książkami, które utrwaliły herstorie ? historie kobiet Trójmiasta i Pomorza. Chcemy przywołać pamięć o bohaterkach dnia codziennego i tych, które zmieniały bieg zdarzeń i wpływały na historię.

Wszystkie spotkania odbywają się w Instytucie Kultury Miejskiej przy Długim Targu 39/40 w Gdańsku w godz. 18.00-19.30:

 8 sierpnia 2013 Anna Maria Mydlarska, Gabriela Skoracka ?Herstorie w zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności?.

12 września 2013 Barbara Szczepuła ?Alina Pienkowska. Miłość w cieniu polityki?. Spotkanie autorskie.

10 października 2013 Anna Poppek. ?Żony opozycjonistów?.

7 listopada 2013 G. Danielewicz, M. Koprowska, M. Walicka. ?Polki w Wolnym Mieście Gdańsk?.

 Informacja także na stronie: http://metropolitanka.ikm.gda.pl/czytelnia

 

Kontakt z koordynatorką projektu Grażyną Knitter

e-mail: [email protected]

tel. 505 106 161

 

Metropolitanka to gdański projekt herstoryczny (z ang. her story ? jej historia, w przeciwieństwie do his story ? jego historia), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego. Jako pierwszy obszar geograficzny działań projektu zostało obrane Młode Miasto, gdzie mieściła się Stocznia Gdańska.

Więcej informacji: http://metropolitanka.ikm.gda.pl/

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy